Select a Lodge from the map below, or from the list at right
Lodges in Alphabetical Order

  Or, for more information, scroll down or select a Lodge from the menu:


(in numerical sequence)

Texas Lodge No.8
District (39A)
      
Meet: 122 Washington Street (210) 224-8301
Mail: Same 78204
Stated: 1st & 3rd Tues. 7:30pm
WM: Louis W. Dracoulis  
SW: Ronald W. Powlas  
JW: Sheldon N. Shed  
Sec: Guillermo "Willie" Villalobos  
       
Perfect Union Lodge No.10
District (39B)
     
Web: http://www.perfectunion10.org/  
Meet: Scottish Rite Cathedral, 308 Avenue E  
Mail: 8230 Windlake 78230-5129
Stated: 1st Tues 7:30pm
WM: James W. McLendon  
SW: Wesley T. Bowie, Sr.  
JW: Robert A. Robinson  
Sec: Ernest C. Reich, III  
       
Triune Lodge No.15
District (39C)
      
Meet: 1914 Basse Road (210) 736-1515
Mail: Same 78213
Stated: 3rd Thur. 7:00pm
WM: Terrance A. Gonzales  
SW: William A. Badders  
JW: Barry L. Badders  
Sec: Cutis W. Ogburn  
     
Alamo Lodge No. 44
District (39A)
     
Meet: Scottish Rite Cathedral, 308 Avenue E (210) 225-7072
Mail: P. O. Box 824 78293
Stated: 2nd Wed. 7:00pm
WM: Anthony Dewayne Harris  
SW: Anthony Jacob Kimball  
JW: Robert M. Park  
Sec: Roland Gene "Ron" Havens  
      
Cibolo Lodge No. 151
District (39B)
      
Web: http://www.albertpikedemolay.org/cibololodge  
Meet: 901 N. Loop 1604 W (210) 602-2673
Mail: P. O. Box 701752 78270-1752
Stated: 2nd Saturdays, 9:30 AM
WM: Matthew W. Brown  
SW: Eric D. Fenton  
JW: Joseph J. Helminiak  
Sec: Robert L. Jett, PM  
 
DeMolay Lodge No. 199
District (39C)
     
Web: http://lodge199.albertpikedemolay.org
Meet: Scottish Rite Cathedral, 308 Avenue E
Mail: P. O. Box 2239 78298
Stated: 3rd Tuesdays of the 3rd month of each Quarter, 7:00 PM
WM: Howard Bart Henderson  
SW: Robert C. Madison  
JW: Jaime Garza  
Sec: Everett E. "Buster" Williams  
      
  
Brahan Lodge No. 226
District (38)
     
Meet: Bluebonnet St., La Vernia, TX 78121 (830) 779-5617
Mail: P. O. Box 1263, La Vernia, TX 78121
Stated: Saturday on or before the full moon at 7:30 PM
WM: Eloy Guzman, Sr.  
SW: Kenneth A, Fynan  
JW: Michael B. Carter  
Sec: Robert B. (Bob) Ierien  
  
Atascosa Lodge No. 379
District (42)
      
Meet: 19004 N. Somerset (830) 772-3034
Mail: P. O. Box 562, Lytle 78052
Stated: 1st Tues. 7:30pm
WM: Ryan Paul Aughinbaugh  
SW: Ronald Edward Christianson  
JW: Victor Garza  
Sec: Sam W. Green, III  
       
Anchor Lodge No. 424
District (39B)
      
Web: http://www.anchormasoniclodge424.org  
Meet: 700 Hot Wells Blvd. (210) 534-1723
Mail: P. O. Box 2363 78298
Stated: 1st and 3rd Tues. 7:00pm
WM: Joshua Martinez  
SW: Roy W Thompson  
JW: Jason M. Hecker  
Sec: Michael Marmolejo  
       
Merit Lodge No. 727
District (39B)
      
Meet: 1306 E. Grayson (210) 226-7962
Mail: P. O. Box 27495 78227-0495
Stated: Last Fri. of 2nd Month of each Qtr 6:30pm
WM:  James A. Rodriguez  
SW:  John H.V. Lorch  
JW:  Andrew A. Pool  
Sec:  Clinton M. M. McKenzie  
     
San Antonio Lodge No.1079
District (39C)
     
Meet: 125 W. Maple Street (210) 222-1079
Mail: Same 78212-4719
Stated: 2nd Tues. 7:30pm
WM: Robert A. Rhynsburger  
SW: Michael J. Leinneweber  
JW: Luis S. Gonzalez  
Sec: Santos R. Chavarria  
       
Army Lodge No. 1105
District (39A)
      
Meet: 1306 E. Grayson (210) 226-7692
Mail: P.O. Box 8084 78208
Stated: 2nd & 4th Tues. 7:00pm
WM: William "David" Jackson  
SW: Michael Medina  
JW: Johhny J. Chavez  
Sec: Jimmie Martinez  
     
Kelly Lodge No.1131
District (39C)
      
Meet: 901 N. Loop 1604 W (210) 240-6261
Mail: Same 78232
Stated: 1st Tues. 7:30pm, 3rd Tues. at 7:00pm
WM: Travis R. Ellis  
SW: Glendon N. Ball  
JW: Jester R. Cotton  
Sec: Ralph A. McLeod  
       
Victory Lodge No.1160
District (39A)
      
Meet: 901 N. Loop 1604 W (210) 649-4002
Mail: 12774 Lavernia Road, St. Hedwig 78152
Stated: 2nd Tues. 7:00pm
WM: David A. Walker  
SW: Allen F. Lanier  
JW: Eric Murberg  
Sec: Roger Cockrell  
      
Albert Pike Lodge No.1169
District (39B)
      
Web: http://lodge.albertpikedemolay.org
Meet: Scottish Rite Cathedral, 308 Avenue E (210) 573-3829
Mail: P. O. Box 40266 78229
Stated: 2nd Tues. 7:00pm
WM: Adam G. Frey  
SW: William Peche  
JW: Christopher De La Cruz De Jesus  
Sec: Douglas J. VanGriner  
      
Patterson Lodge No.1177
District (39C)
     
Meet: 1914 Basse Road (210) 385-7270
Mail: P.O. Box 12376 78212-9998
Stated: 2nd & 4th Wed. 7:00pm
WM: Arthur F. Polsey, III  
SW: John Marshall Short, PM
JW: Jose G. Garcia, PM  
Sec: Ronald Gutierrez, PM  
       
   
Somerset Lodge No.1205
District (39B)
      
Meet: 19970 Somerset Road (830) 429-3083
Mail: P. O. Box 412, Somerset 78069
Stated: 2nd Thurs 7:30pm
WM: David W. Maddox  
SW: Victor Garza  
JW: Robert A. Casias  
Sec: Sam W. Green III  
       
Harlandale Lodge No.1213
District (39C)
      
Meet: 6031 South Flores Street (210) 924-1213
Mail: P.O. Box 190095 78214
Stated: 3rd Tues. 7:00pm
WM: Christopher J. Misner  
SW: Todd B. Carson  
JW: Clifford P. Newman  
Sec: Danilo J. Molina  
       
Blue Bonnett Lodge No. 1219
District (39A)
      
Meet: 122 Washington Street (210) 212-5030
Mail: Same 78212-4719
Stated: 2nd Mon. 7:30pm
WM: Julian Herrejon  
SW: Rudy Steppenbeck, III  
JW: Ennis J. Carver  
Sec: Ed Dowden, II  
       
Davy Crockett Lodge No.1225
District (39B)
  
Meet: 519 Alametos Street (210) 316-0199
Mail: 719 Gardinia 78212
Stated: 1st & 3rd Tues. 7:30pm
WM: Douglas Montgomery  
SW: Timothy M. Dellagiacoma  
JW: Scott Allen  
Sec: Stephen H. Cole  
       
     
Nat M. Washer Lodge No.1270
District (39A)
      
Meet: 212 City (210) 226-8092
Mail: Same 78204
Stated: 1st & 3rd Mon. 7:30pm
WM: Oscar S. Reyes  
SW: Andrew J. Perez  
JW: Frank L. Rivas, Jr.  
Sec: Alexander D. Duron, Jr.  
       
Lonnie Irvin Lodge No.1309
District (39B)
      
Meet: 1914 Basse Road (210) 737-1309
Mail: 1611 Arroya Vista 78213
Stated: 2nd & 4th Sat. 1:30pm
WM: Brian D. George  
SW: Mark D. Mueller  
JW: Ronny C. Perry, Sr.  
Sec: Jody R. Sargent  
       
Highland Hills Lodge No.1373
District (39C)
      
Meet: 700 Hot Wells Blvd. (210) 532-1551
Mail: Same 78223
Stated: 2nd & 4th Thurs. 7:30pm
WM: Tommy Evans  
SW: Patrick E. Porter  
JW: Stacey L. Kruse  
Sec: Omar V. Greene, III  
       
Valley-Hi Lodge No.1407
District (39A)
      
Meet: 235 Cedarhurst Drive (210) 673-3731
Mail: Same 78227
Stated: 2nd Tues. 7:00pm
WM: John P. Winkler  
SW: Glendon N. Ball  
JW: William P. Oxford  
Sec: Donald W. Mahoney  
       
Charles W. Anderson Lodge No.1413
District (39B)
      
Web: http://cwa1413.googlepages.com/  
Meet: 10103 Eveningway (210) 657-1413
Mail: Same 78233
Stated: 1st Tues. 7:30pm
WM: Freddie G. Freeland  
SW: Kevin M. Ott  
JW: Christopher Hill  
Sec: Dennis Lafferty  
    
Canyon Lake Lodge No. 1425
District (39C)
      
Web: http://clml1425.googlepages.com/  
Meet: 187 Madrona Drive, Canyon Lake (830) 899-2523
Mail: P. O. Box 2026, Canyon Lake 78130
Stated: 1st Thurs. 7:30pm  
WM: Donald Ray Carnes  
SW: Michael Lendon Akard  
JW: Dewey James Owens  
Sec: Steven Joseph Asaro  
       
Helotes Lodge No.1429
District (39A)
      
Meet: 11740 FM 1560 S, Helotes (210) 695-9697
Mail: Same 78023
Stated: 3rd Thurs. 7:00pm
WM: Richard Davey  
SW: Gilbert Villanueva  
JW: Jason J. Gilmore  
Sec: David E. Countryman  
 

©2006-2009 135th Imperial Council Session
Photos of San Antonio courtesy SACVB/Al Rendon

 

CLICK HERE for other Masonic Websites
hosted at albertpikedemolay.org!
Questions/comments?
Write the Administrator